Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Noua cercetare realizată de Schneider Electric arată că soluțiile digitale și electrice pot reduce emisiile de carbon din clădirile de birouri cu până la 70%
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
EnergieImobiliare

Noua cercetare realizată de Schneider Electric arată că soluțiile digitale și electrice pot reduce emisiile de carbon din clădirile de birouri cu până la 70%

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 24 septembrie 2023
Distribuie

Modernizarea clădirilor folosind o abordare digital-first este cea mai bună cale către decarbonizare, potrivit unei noi cercetări de la Schneider Electric. 

Clădirile reprezintă aproximativ 37% din emisiile globale de carbon și, deoarece aproximativ jumătate din clădirile de astăzi cel mai probabil vor fi încă utilizate și în 2050, sectorul trebuie să reducă urgent emisiile operaționale de carbon, făcând clădirile mai eficiente din punct de vedere energetic. 

Rezultatele cercetării arată că implementarea soluțiilor digitale de gestionare a clădirilor și a energiei, dezvoltate de Schneider Electric, în clădirile de birouri existente le-ar putea reduce emisiile operaționale de carbon cu până la 42%, cu o perioadă de rambursare a investițiilor de mai puțin de trei ani. Dacă tehnologiile de încălzire alimentate cu combustibili fosili sunt înlocuite cu alternative electrice și este instalată o microrețea cu surse locale de energie regenerabilă, clădirile integral electrice, integral digitale vor înregistra o reducere suplimentară de 28% a emisiilor operaționale de carbon, rezultând o reducere totală de până la 70%. 

Cercetarea, realizată împreună cu firma globală de proiectare WSP, se bazează pe modelarea performanței energetice și a emisiilor de carbon ale unor clădiri mari de birouri construite la începutul anilor 2000 în diferite zone climatice din SUA. Această abordare digitală a renovărilor clădirilor este, totuși, aplicabilă tuturor tipurilor de clădiri și climate și, prin urmare, este cea mai eficientă strategie de decarbonizare a clădirilor, dând rezultate rapide cu un „carbon inițial” mai mic. 

Renovarea prin implementarea tehnologiilor digitale nu numai că perturbă mai puțin operațiunile de zi cu zi, ci este și mai eficientă din perspectiva întreguluiciclu de viață. Întârzierile în ceea ce privește decarbonizarea clădirilor ar putea duce, de asemenea, la active blocate care își pierd valoarea și sunt neatractive atât pentru investitori, cât și pentru chiriași. 

Mai mult, cercetări recente de la Boston University Institute for Global Sustainability și Schneider Electric Sustainability Research Institute estimează că există un potențial considerabil de a crea noi locuri de muncă prin tranziția către clădiri cu emisii scăzute de carbon. 

Schneider Electric este recunoscută pe scară largă ca companie de impact și un lider în decarbonizare. Produsele sale conectate, software-ul și serviciile de sustenabilitate contribuie la creșterea eficienței operaționale, la eliminarea risipei de energie și la furnizarea de strategii pentru reducerea carbonului în clădiri, fabrici, centre de date, infrastructură și case. Scenariile de cercetare și decarbonizare ale Schneider Electric oferă soluții imediate și practice pentru a ajuta organizațiile să navigheze în complexitățile tranziției energetice. 

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Evenimente recomandate de Uniunea Artiștilor Plastici din România
Articolul următor FPTR: “În urma dezbaterilor, ministrul Finanțelor a înțeles argumentele celor din Turism în ce privește reforma fiscală”
Un comentariu
  • Florin braileanul spune:
    24 septembrie 2023 la 21:38

    Tampitilor, Europa produce doar 7% din emisiile de carbon din intreaga lume. China 30%,America 17%, pe aia i doare n briceag de emisii, voi 7%ne ati disperat. CE INTERES AVETI BA MAFIOTILOR???

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

CM Hochei: Marea finală se va disputa între Statele Unite și Elveția. Suedia, eliminată
Sport
25 mai 1856, „fila de aur” a Unirii Principatelor Române
Cultură și Educație
Se poate evita creșterea de impozite și taxe?
Economie Featured Opinii

RSS Știri Fotbal

  • VIDEO | Ce salarii au sportivii de la secția de fotbal a Stelei
  • Reșițenii strică sărbătoarea Stelei, dar roș-albaștrii termină pe loc de Superliga
  • CFR Cluj, regina Cupei! Victorie cu 3-2 într-o finală dramatică cu Hermannstadt
  • Steaua urcă pe primul loc în Liga 2! Roș-albaștrii au trecut lejer de Metaloglobus
  • Farul câștigă la limită și o trimite pe Gloria Buzău înapoi în liga secundă!

Citește și

Energie

Intervențiile asupra prețurilor la energie din România ar putea pune în pericol securitatea aprovizionării țării la iarnă

4 minute
Energie

CEO are nevoie de consultanță pentru contractele cu BERD

3 minute
Actualitate

Sesizare penală depusă de miniștrii Energiei și Mediului pentru combaterea dezinformării în cazul barajelor din România

5 minute
Imobiliare

2021, an record pentru piața terenurilor în ultimii 15 ani

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?