Premierul Chinei, Li Qiang, a sosit joi la Phenian unde va participa la celebrarea celor 80 de ani de la înființarea Partidului Muncitoresc Coreean (WPK) și pentru a efectua o vizită oficială de prieteni în Republica Populară Democrată Coreeană (RPDC).
Premierul Pak Thae Song, membru al Comitetului Permanent al Biroului Politic al Comitetului Central al Partidului Muncitoresc Coreean, alături de oficialii de rang înalt ai partidului și guvernului, l-au întâmpina la aeroport pe premierul chinez, unde a fost organizată o ceremonie de bun venit.
La sosire, Li Qiang a afirmat că China și RPDC sunt țări vecine socialiste legați de munți și râuri, care au o prietenie tradițională profundă. În ultimii ani, sub îndrumarea strategică a Secretarului general Xi Jinping și a Secretarului general Kim Jong Un, relațiile dintre China și Coreea de Nord au căpătat o nouă vitalitate tot mai viguroasă.
Li a mai subliniat că China este dispusă să colaboreze cu RPDC pentru a pune în aplicare consensul la care au ajuns lideri ai celor două partide și țări, pentru a consolida comunicarea strategică, pentru menținerea schimburilor strânse, pentru a promova cooperarea prietenoasă China-RPDC, pentru a aduce contribuții mai mari la promovarea păcii, stabilității, dezvoltării și prosperității în regiune și în lume.