Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Rusia a sprijinit operațiuni de sabotaj în Germania pentru a zgudui campania electorală, se arată într-un raport al serviciilor secrete
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Rusia a sprijinit operațiuni de sabotaj în Germania pentru a zgudui campania electorală, se arată într-un raport al serviciilor secrete

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 6 februarie 2025
Distribuie
Sursa Foto: Hepta.ro

George Lupu (www.b1tv.ro)

Anchetatorii germani cred că un val de vandalism auto în Germania, inițial pus pe seama activiștilor radicali pentru schimbările climatice, face de fapt parte dintr-o campanie de sabotaj orchestrată de Rusia, potrivit unui raport Spiegel publicat miercuri, potrivit Politico.

Peste 270 de vehicule au fost avariate în Berlin, Brandenburg, Bavaria și Baden-Württemberg. Sabotorii au pulverizat spumă de construcție în țevile de eșapament ale mașinilor, făcând vehiculele inutilizabile, au declarat departamentele locale de poliție pentru Spiegel.

Vandalii au tencuit mașinile cu autocolante false cu fața ministrului Economiei Robert Habeck și sloganuri precum „fii mai verde!” Potrivit autorităților, scopul lor a fost să stârnească indignarea publicului împotriva Partidului Verzilor din Germania înaintea alegerilor naționale din 23 februarie.

De la invadarea Ucrainei în 2022, Rusia a intensificat operațiunile de sabotaj în întreaga Europă, vizând infrastructura critică precum cablurile submarine și chiar complotând asasinarea dezertorilor și a producătorilor europeni de arme.

Oficialii occidentali leagă aceste acte de strategia de război hibrid a Moscovei, având ca scop destabilizarea țărilor NATO, perturbarea aprovizionării cu energie și subminarea sprijinului pentru Ucraina. Ca răspuns, aliații au intensificat schimbul de informații pentru a contracara amenințarea tot mai mare.

Potrivit lui Spiegel, autorii au fost tineri din Serbia, Bosnia-Herțegovina și Germania. Nu erau activiști ideologici, ci angajați, recrutați la o rată de 100 de euro pe vehicul de agenți ruși prin intermediul aplicațiilor de mesagerie precum Viber.

Terorismul: Emmanuel Macron anunță dublarea forțelor de securitate de la frontiere
5 noiembrie 2020

Oficialii germani de informații avertizează că Rusia se bazează din ce în ce mai mult pe așa-zișii agenți de nivel scăzut pentru operațiunile de influență. Aceștia nu sunt spioni instruiți, ci amatori din medii criminale mici, dispuși să provoace haos pentru o plată rapidă.

Unul dintre suspecții reținuți ar fi mărturisit, susținând că li s-au promis câteva mii de euro și i s-a asigurat sprijin juridic dacă ar fi fost prins. Instrucțiunile, conform mărturisirii, au venit direct de la un contact rus.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior 1 din 2 români au uitat deja de planurile stabilite la sfârșitul anului după doar o lună
Articolul următor Cifra de afaceri din comerţul cu amănuntul se menține pe creștere
Un comentariu
  • Propaganda spune:
    6 februarie 2025 la 13:21

    Aha!

    S-a gasit „explicatia” de ce est-germanii in principal, dar si unii vest-germani voteaza impotriva migrantilor, dupa ce politica portilor deschise inaugurata de Angela Merkel a dat roade: milioane de imigranti ilegali din tari musulmane s-au acomodat in Germania si au adus cu ei si stilul de viata specific tarilor lor.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Hidroelectrica finalizează procedura de achiziție pentru transformatoarele de 216 MVA aferente CHE Porțile de Fier I
Energie
Guvernul a adoptat ordonanța privind criza carburanților
Actualitate Energie
Federația Silva: Nemulțumirile ministrului Mediului, Apelor și Pădurilor sunt ridicole. Selecția și desemnarea noului director general al Romsilva s-au făcut sub îndrumarea și controlul ministerului
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Stocul de birouri din orașele regionale din România s-a dublat în ultimii zece ani
  • Platforma românească Recrutopia folosește AI pentru a găsi candidații ideali
  • Plăți digitale de peste 260 milioane de lei în stațiunile montane în sezonul de iarnă
  • Eltra Logis intră pe piața din Bulgaria cu un hub strategic la Sofia
Extern

Erdogan amenință cu ruperea oricărui contact diplomatic cu Israelul și a rechemat ambasadorul turc de la Tel Aviv

3 minute
Extern

Tensiune în Orientul Mijlociu: În Marea Oman și strâmtoarea strategică Ormuz nu se mai navighează în siguranță

6 minute
Extern

Liderii ţărilor G7 au convenit că ajutorarea afganilor este o „datorie morală”

3 minute
Extern

Franța: Înfrângere umilitoare pentru alianța prezidențială în alegerile legislative

7 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?