Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Statele din Eurogrup ar intra în domeniul cripto pe stablecoinuri legate de euro ca să nu piardă lupta cu dolarul
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Statele din Eurogrup ar intra în domeniul cripto pe stablecoinuri legate de euro ca să nu piardă lupta cu dolarul

Valentin Tudor
Autor
Valentin Tudor
Publicat 9 februarie 2026
Distribuie

Miniştrii de Finanţe din zona euro vor discuta în 16 februarie cum să sporească rolul global al euro şi să consolideze securitatea economică a Europei prin emiterea de stablecoinuri (monedele digitale stabile) ancorate de euro şi mai multă datori comună a UE, se arată într-un document pregătit pentru Eurogrup şi consultat de Reuters, relatează Agerpres.

Documentul a fost pregătit de Comisia Europeană şi vine în condiţiile în care economia mondială este afectată de tensiunile comerciale, de dubiile privind dolarul ca monedă de refugiu şi inovaţiile rapide în tehnologiile de plăţi.

„Confruntată cu riscul sporirii folosirii ca armă a sistemului internaţional monetar şi financiar, UE trebuie să acţioneze pentru a-şi întări securitatea economică şi financiară şi capacitatea de a-şi promova propriile interese”, se arată în document.

Euro, folosit în 21 din cele 27 state membre UE, este a doua mare monedă de rezervă a lumii după dolarul SUA, fiind responsabilă pentru aproximativ 20% din rezervele valutare globale, comparativ cu o pondere de 60% în cazul dolarului.

În document, Comisia Europeană argumentează că o poziţie mai puternică a euro ar ajuta la stabilitatea financiară globală şi la relaţiile comerciale şi financiare ale UE, îmbunătăţind capacitatea blocului comunitar de a-şi apăra valorile şi de a implementa eficient politica de sancţiuni. De asemenea, s-ar reduce presiunile externe asupra economiei şi ar scădea costurile de finanţare şi expunerea la riscuri valutare pentru companii.

Executivul comunitar susţine că guvernele UE ar trebui să analizeze posibilitatea emiterii de active digitale denominate în euro, cum ar fi stablecoins şi monede digitale bancare centrale (CBDC), şi rezolvarea riscurilor legate de monedele digitale stabile ancorate de monede străine.

Instrumentele denominate în euro sunt responsabile pentru mai puţin de 1% din creşterea rapidă a pieţei stablecoin, care este complet dominată de active denominate în dolari. Acest fapt creează un riscul ca inclusiv capitalul din Europa să ajungă în Statele Unite, alimentând cererea pentru active SUA, în detrimentul activelor europene, susţin oficialii UE.

Războiul din Ucraina: ”La Soledar se dă bătălia cea mai sângeroasă”, relatează soldații ucraineni despre infernul în care luptă. ”Nimeni nu se gândește să se retragă”
16 ianuarie 2023

Aceşti apreciază că guvernele UE ar trebui să caute să extindă piaţa datoriei denominată în euro prin „lansarea de către UE de proiecte finanţate în comun cu o valoare adăugată clară” şi prin încurajarea companiilor şi guvernelor din afara blocului comunitar să emită obligaţiuni în euro, se arată în document.

Şi preşedinta BCE, Christine Lagarde, a spus că banca centrală va prezenta liderilor UE la reuniunea din 12 februarie o fişă de verificare similară cu „reformele semnificative” necesare pentru a îmbunătăţi creşterea şi competitivitatea, şi „pentru a dezlănţui cu adevărat talentul Europei”.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Răspunsul european la amenințările cibernetice fizice din industria alimentară. Proiectul ACT4FOOD a fost lansat oficial
Articolul următor Cehia se alătură țărilor din UE care iau în calcul restricții de vârstă pentru rețelele sociale. „Trebuie să ne protejăm copiii”
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Guvernul va declara stare de urgenţă pe piaţa ţiţeiului şi a produselor petroliere
Energie
Operațiune internațională pentru eliminarea unei infrastructuri masive de criminalitate cibernetică
IT
Cum pot face românii diferența dintre un videoclip real și unul realizat cu AI. Test de vigilență digitală lansat de DNSC
IT

RSS Știri Financiare

  • Certificarea ISO: investiția de 2.000 de lei care deschide accesul la contracte de milioane
  • Majoritatea românilor vor ca interacțiunile cu statul să fie exclusiv online, fără deplasări la ghișeu
  • 6 din 10 clienți ai supermarketului online Sezamo comandă apă
  • One United Properties a cumpărat un teren pentru o nouă dezvoltare rezidențială în Floreasca
Extern

Alegerile prezidențiale din Rusia: Autoritățile din teritoriile ucrainene ocupate merg la domiciliile alegătorilor cu persoane înarmate pentru „a-i invita” la vot

4 minute
Extern

Grecia luptă cu 154 de incendii. Armata a trimis tancuri şi rezervoare de apă

2 minute
Extern

Ursula von der Leyen ar urma să își rateze obiectivul privind cota de gen. Femeile ar putea avea o reprezentare de doar 22% în următoarea Comisie Europeană, mult mai mică decât în prezent

2 minute
Extern

Ministrul de Externe, Oana Ţoiu, vizită în SUA la invitaţia lui Marco Rubio

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?