Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Un palestinian din Gaza, îndoliat în urma bombardamentelor israeliene, a depus plângere la Curtea Penală Internațională
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Un palestinian din Gaza, îndoliat în urma bombardamentelor israeliene, a depus plângere la Curtea Penală Internațională

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 31 mai 2021
Distribuie
foto digi24.ro

După recentul război din Fâșia Gaza, soldat cu peste 250 de morți, între care numeroși civili, un locuitor palestinian, Mohammad al-Tanani, a decis să depună plângere la Curtea Penală Internațională (CPI) cu sediul la Haga împotriva responsabililor israelieni care au ordonat bombardamentele fără discernământ în Gaza, în urma cărora a pierdut întreaga familie a fiului și tot avutul acestuia. În ziua de 13 mai, spune unul dintre avocații reclamantului, Georges-Henri Beauthier, în demersul făcut la CPI, palestinianul a sosit la domiciliul fiului său. Acesta, nora sa însărcinată și cei patru copii ai lor erau masacrați de bombele israeliene. A decis să depună plângere la Curtea Penală Internațională, iar procuroarea generală, Fatou Bensouda, a declanșat o anchetă privind „presupusele crime de război în teritoriile palestiniene”. Israelul a respins această inițiativă, dar avocatul mai sus amintit a declarat că „trebuie să se știe ceea ce este totuși foarte important, respectiv că CPI a decis că este competentă în chestiunea palestiniană încă din luna februarie și că dna procuror a decis deschiderea unor anchete asupra unor fapte comise începând din 13 iunie 2014 până în zilele noastre…Vizăm crimele de război întrucât, în esență, este vorba de crime în care au fost uciși civili, de un atac generalizat sistematic, îndeosebi în Gaza, de crime împotriva umanității”.

Alte plângeri

Israelul nu este membru al CPI și s-a opus cu vehemență oricărei anchete. La 21 mai, avocații proprietarului turnului în care se aflau birourile din Gaza ale agenției americane de presă Associated Press și ale canalului de televiziune Al Jazeera, distruse totalmente de bombardamentele israeliene, au anunțat că vor depune și ei o plângere invocând „crime de război”. Conform reglementărilor în vigoare, CPI nu este totuși obligată să dea curs plângerilor depuse la procuroarea sa, Fatou Bensouda, dar care poate decide independent plângerea pe care o va deferi judecătorilor Curții.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Creşte numărul de autorizaţii de construcţii pentru imobile, scade suprafaţa utilă
Articolul următor Covid-19: În India, numărul contaminaţilor depășește deja 28 milioane
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

TIFF, parteneriat cu Film Independent pentru programul Always Remember, dedicat memoriei Holocaustului
Cultură și Educație
ANCOM continuă la Cluj-Napoca dialogul cu mediul educațional pe tema Regulamentului privind serviciile digitale (DSA)
Actualitate
Cel de-al treilea sezon al BCR Sport Arena Streetball 2026 debutează în Parcul Drumul Taberei din București în weekendul 8-10 mai
Sport

RSS Știri Financiare

  • Piața logistică și industrială a depășit pragul de 8 milioane metri pătrați
  • S-a deschis cafeneaua-bistro din Cazinoul Constanța. Investiție de 550.000 euro 
  • Rezolv Energy trece granița și inaugurează un parc fotovoltaic în Silistra, Bulgaria
  • Sectorul imobiliar în centrul activității de fuziuni și achiziții din România
Extern

Washingtonul a declanșat procedura pentru majorarea taxelor vamale la întreg ansamblul importurilor din China

5 minute
Extern

Klaus Iohannis și Maia Sandu, întrevedere la Chișinău sâmbătă. Cei doi vor semna o Declarație „pentru consolidarea rezilienței Republicii Moldova”

2 minute
Extern

Actualul președinte al Consiliului Uniunii Europene, Charles Michel, părăsește înainte de termen funcția pentru un post de parlamentar, uitând de consecințe

3 minute
Extern

Tensiuni tot mai mari între Kiev și Moscova: Sute de tancuri rusești, la granița cu Ucraina

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?