Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Visteon deschide un centru de dezvoltare a produselor auto în Timișoara
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Auto

Visteon deschide un centru de dezvoltare a produselor auto în Timișoara

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 17 octombrie 2018
Distribuie

Visteon, singurul furnizor Tier-1 din industria automotive care se concentrează exclusiv pe componente electronice de bord pentru automobile, anunță astăzi că deschide un centru de dezvoltare a produselor în Timișoara, România. Compania intenționează să recruteze 400 de angajați până în 2020.

Ca răspuns la cererea în creștere pentru sistemele electronice de bord pentru automobile, și pentru produsele asistate și autonome, Visteon a închiriat spațiu pentru birouri în zona centrală a Timișoarei. În cadrul noului centru vor lucra inițial ingineri de dezvoltare, supervizori și manageri. Extinderea centrului se va realiza în etape, în funcție de cererea clientului.

Centrul de dezvoltare a produselor auto Visteon din Timișoara este poziționat strategic ca parte integrantă a planului de dezvoltare a companiei în Europa, alături de centrele tehnice din Bulgaria, Germania, Franța și Marea Britanie. Centrul de la Timișoara va fi implicat în principal în dezvoltarea software pentru sistemele electronice avansate de bord (panouri de bord digitale, sisteme de infotainment și afisare pe parbriz) pentru producătorii europeni de automobile și va colabora cu Directorul Tehnic al Visteon și cu Centrele Tehnice Europene pentru dezvoltarea de noi tehnologii privind condusul autonom. Centrul de la Timișoara va sprijini creșterea companiei Visteon în dezvoltarea colaborărilor cu clienți precum: BMW, Mercedes, Porsche și Jaguar Land Rover.

Mark Fosmoen, Vice President, Customer Engineering Europe – Visteon spune: “Sprijinind atât programele producătorilor auto la nivel European și mondial, noul centru de dezvoltare a produselor din Timișoara va juca un rol important în dezvoltarea de software și produse pentru noua generație de tehnologii incluse în noile sisteme de asistență a șoferilor (ADAS) și aplicații autonome de conducere. În cel mai scurt timp, centrul tehnic din Timișoara va avea competență deplină pentru a transforma cerințele clienților în soluții testate și pregătite ulterior pentru a fi utilizate în producția de masă. Fiind un important centru de dezvoltare software, centrul de la Timișoara va realiza acest lucru prin colaborarea strânsă cu cele mai importante unități de cercetare și dezvoltare ale companiei Visteon din întreaga lume. Avem o serie de oportunități interesante la noul centru tehnic pentru a stimula inovația în domeniul automotive și pentru a oferi o experiență bogată și conectată pentru șoferi și pasageri.”

Profilul candidatului căutat de compania Visteon implică o combinație echilibrată de dezvoltatori cu o experiență de peste 3-5 ani în domeniul automotive și tehnologie, precum și de dezvoltatori cu experiență în managementul proiectelor și experiență de supervizare. Visteon intenționează, de asemenea, să recruteze proaspăt absolvenți din domeniul automatizării, electronicii, informaticii sau a disciplinelor tehnice similare. Compania caută candidați ale căror seturi de competențe includ limbajul de programare C și/sau C++, proiectarea software-ului pentru sistemele automate integrate sau proiectarea de software și modelarea UML.

Ca parte a eforturilor de recrutare, compania va participa la târgul de carieră Angajatori de TOP, în perioada 19-20 octombrie, la CRAFT. Mark Fosmoen, Vice President, Customer Engineering Europe – Visteon, va participa la conferința TechTalks Timișoara – Automotive and Smart Cities, unde va susține un discurs pe 20 octombrie. De asemenea Mark Fosmoen va fi disponibil pentru a oferi răspunsuri privind compania Visteon și noul centru de dezvoltare din Timișoara.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Articolul anterior Misiune economică organizată de CCIB în Cehia
Articolul următor SmartDreamers obține o investiție de 1,2 milioane de euro, în urma unei noi runde de finanțare
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Zweite Bundesliga: Bochum câștigă duelul cu Schalke 04
Sport
Ministerul Finanțelor: Termen de tranziție pentru utilizarea sistemului RO e-Factura de către persoanele fizice
Fiscalitate
Polonia pregătește „cel mai modern zid anti-drone din Europa“
Extern

RSS Știri Financiare

  • România antreprenorială: capital local în regiuni, investiții străine concentrate în București
  • Peste 180.000 metri pătrați de birouri vor fi livrați în București până în 2027
  • BYD lansează în România SUV-ul plug-in hybrid SEALION 5 DM-i
  • 7 din 10 autoturisme înmatriculate în 2025 sunt mașini rulate. Aproape jumătate sunt diesel
reparatii cutii automate Automatic Gearbox
Auto

Sfaturi pentru soferii de autoturisme pe cutie automata de viteze

4 minute
Auto

​​Înmatriculări de autoturisme noi în România 2020

1 minute
Auto

A început a treia etapă de înscrieri în cadrul Programului Rabla Plus 2024

2 minute
Auto

AFM a anunţat o nouă sesiune a programului „Rabla Plus”

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?