Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Donald Trump, primit la Londra cu ostilitate și manifestații de protest
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Donald Trump, primit la Londra cu ostilitate și manifestații de protest

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 4 iunie 2019
Distribuie
foto: nypost.com

Donald Trump și soția sa Melania se află, începând de luni, într-o vizită de stat de trei zile în Regatul Unit. Presa, surse informate londoneze au anunțat că această vizită are loc într-un «moment nepotrivit» și că ea va fi marcată de maniera de a se comporta și a face declarații a președintelui american, uneori vexante pentru oameni politici britanici.

Donald Trump și Melania au fost primiți luni seară cu mare pompă de familia regală la palatul Buckingham, la scurt timp de la intrarea lor pe teritoriul britanic. A avut loc un dejun cu regina Elizabeta a II-a, urmat seara de un banchet oficial. Corespondenţii de presă au transmis din Londra că onorurile cu totul speciale rezervate președintelui Trump au provocat un val de proteste. Mai multe personalități politice prezente la banchet, între care și liderul laburist Jeremy Corbyn, au avut o atitudine rezervată, distantă. Militanți ai organizației Amnesty International s-au grupat în apropierea ambasadei americane din Londra purtând banderole pe care erau scrise apeluri împotriva lui Trump, a «rasismului», «sexismului» și «urii» promovate de președintele american. Câteva sute de londonezi, dotați cu fluiere, castroane și alte obiecte zgomotoase, s-au adunat luni seară în fața palatului Buckingham, unde avea loc dineul oficial, protestând față de vizita lui Trump în Marea Britanie. Era doar un semnal al unui mai mare protest așteptat în cursul zilei de marți. «Nu trebuie să primim la noi un personaj care se laudă că pipăie femei și nici nu cred că trebuie să vină cineva la noi să ne spună cum să ne conducem țara și ce prim-ministru să ne alegem», a declarat o manifestantă corespondentului RFI la Londra. «În calitate de cetățean american ce trăiește în Regatul Unit, a declarat de asemenea un protestatar, m-am simţit obligat să vin aici, la protest, deoarece eu condamn ferm ideile acestui președinte care divizează oamenii. Nu înțeleg de ce Theresa May l-a invitat. Sunt puse pe primul plan schimburile comerciale deși dacă ieșim din Uniunea Europeană nu vom fi, oricum, în poziție de forță». Oponenții lui Trump, relatează corespondentul RFI, au avertizat că manifestațiile de luni au fost doar un preludiu, promițând o mare demonstrație de forță, fără precedent, în cursul zilei de marți în Trafalgar Square, la care sunt așteptați sute de mii de britanici din toată țara «pentru a respinge vehement politica și personalitatea președintelui american».

Donald Trump le dă britanicilor lecții de politică internă și externă

Fidel reputației sale de «a arunca piatra în baltă» în momente nepotrivite, Donald Trump nu a ezitat să facă declarații «discutabile» încă înainte de programul oficial al vizitei. În cadrul întrevederii cu presa britanică, el a criticat maniera în care Theresa May a purtat negocierile cu europenii privind Brexitul și i-a recomnadat succesorului ei să părăsească UE fără acord. Drept succesor la conducerea guvernului britanic, cel mai potrivit este – pentru Trump – fostul ministru de externe Boris Johnson, partizanul unui Brexit dur. Cu laude l-a umplut Trump pe Nigel Farage, liderul Partidului Brexit, cu rezultate surprinzător de bune la recentele alegeri europene. În schimb, luni dimineață, ținta criticilor lui Trump a fost primarul Londrei. În ajunul vizitei, Sadiq Khan, primul primar al capitalei de religie musulmană, a estimat într-o declarație pentru Sky News că a fost o greșeală întinzându-i-se covorul roșu lui Donald Trump, iar într-un interviu pentru «The Observer» a comparat limbajul lui Trump cu cel al «fasciştilor din secolul XX». Sadiq Khan nu a rămas fără răspuns din partea președintelui american: Acest Sadik, spune Trump într-un mesaj pe Twitter, «un loser total, ar face mai bine să se concentreze asupra luptei împotriva criminalității din Londra».

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Nicolae Croitoru: poet şi prozator
Articolul următor Sorina Pintea Simpozionul privind controlul cancerului
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Donald Trump, considerat de americani principalul responsabil pentru problemele economice
Extern
Federația „Solidaritatea Sanitară”: Proiectul legii salarizării este nesatisfăcător și în noua sa variantă
Sănătate
Nicuşor Dan: Numirea şefilor de servicii secrete este o chestiune la fel de grea ca formarea noului guvern, pentru că necesită o majoritate parlamentară
Actualitate Politic

RSS Știri Financiare

  • Piața rezidențială din București a recuperat din scăderea puternică de la începutul anului
  • Dieselul pierde teren în ritm record pe piața mașinilor rulate. Prețuri mai mici, rulaj mai mare
  • KFC deschide primul restaurant din România dedicat comenzilor, fără servire la masă
  • De ce se consumă tonerul mai repede atunci când imprimi documente grafice color?
Extern

Planul european de relansare economică, în impas: Cum pot cele 25 state ale UE să scape de veto-ul Poloniei și al Ungariei

2 minute
Extern

Protest masiv la Praga împotriva guvernului ceh: „Scopul demonstraţiei noastre este de a cere o schimbare”

2 minute
Extern

SUA a deportat sute de venezueleni suspectați de apartenență la grupări criminale

2 minute
Extern

Renault va fabrica drone militare pentru armata franceză

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?