Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Relaxare
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Opinii

Relaxare

Radu Georgescu
Autor
Radu Georgescu
Publicat 15 aprilie 2020
Distribuie
Foto: Wikimedia

„Relaxează-te, nu o face”… Așa începe hitul „Relax” al britanicilor de la Frankie Goes to Hollywood, de la începutul anilor ´80.

Încet, încet țările din Vestul Europei încep să își relaxeze măsurile sanitare. Nevoia de repornire a părților din economie care au fost înghețate de pandemie a devenit primordială.

În Statele Unite s-a ajuns într-o situație foarte încordată, asemănată de președintele Trump cu „Revolta de pe Bounty”.  Mai multe state se opun dorinței exprimate de Casa Albă de a permite ridicarea unora dintre restricții, astfel încât să se permită reîntoarcerea la muncă, în condițiile în care șomajul american ar fi crescut la aproape 15%!

În România, numărul corona-șomerilor urcă spre trei sute de mii iar al acelora care au trecut în șomaj tehnic a depășit un milion. În cazul acestora banii ar trebui să existe, atâta vreme cât ei au cotizat la bugetul asigurărilor sociale. Ce se va întâmpla însă cu milionul de români care au revenit în țară?.

Din păcate, nu există planuri din partea guvernanților privind ceea ce se va întâmpla din momentul în care izolarea va fi ridicată.

Știm doar că economia are o contracţie cuprinsă între 30 şi 40%, așa cum a spus ministrul Economiei, Virgil Popescu. Iar ministrul finanţelor, Florin Cîţu, spunea în urmă cu câteva zile că estimează o scădere cu cel puțin 20 miliarde lei a veniturilor la buget peste care se suprapunea o creștere a cheltuielilor de 13 miliarde lei. Datele de mai sus erau estimate înainte de prelungirea cu o lună a stării de urgență.

Răspunsurile sunt doar unele de strictă necesitate, care nu iau în calcul posibilitatea revenirii pandemiei din toamnă. Dl Orban a anunțat că statul este pregătit să suporte pentru două luni plata angajaţilor aflaţi în şomaj tehnic, pentru ca apoi să fie susținut efortul companiilor prin plata unei părți din salariile celor care vor fi din nou angajaţi.

Impozitul minim pe cifra de afaceri va fi plătit de populație
25 octombrie 2023

Până atunci, trebuie să ne relaxăm. Și așa cum a spus președintele Iohannis, „Staţi acasă! Altfel, după sărbători, vom avea înmormântări!”

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Donald Trump a găsit vinovatul. Anunță suspendarea finanțării americane a OMS
Articolul următor Poveștile cu care trecem furtuna
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

David Popovici, noi rezultate de prestigiu
Sport
Bolojan, după acuzațiile lui Grindeanu: „Nu vrem să fie dată țara pe mâna oricui și în orice condiții”
Politic
George Simion: AUR la guvernare! Dacă Nicușor Dan nu se conformează, trebuie suspendat
Politic

RSS Știri Financiare

  • Aeroporturile regionale câștigă teren: tot mai mulți români aleg să zboare direct din regiunea în care locuiesc
  • Asternova Vest: fond de venture capital de 37 milioane euro pentru startupurile din Vestul României
  • 11.000 de comercianți români vând pe Trendyol. Peste 3.600 exportă în Grecia și Bulgaria
  • 6 din 10 români nu sunt pregătiți pentru o urgență financiară, deși se tem că aceasta poate apărea oricând
Actualitatea din China 

Predicții pozitive privind economia Chinei

1 minute
Opinii

Minunata lume nouă

3 minute
Opinii

Favoriți și outsideri

4 minute
Economie

Măsurile pompieristice pot agrava starea economiei românești

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?