Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: CEO a ajuns pe locul al doilea în clasamentul producătorilor
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

CEO a ajuns pe locul al doilea în clasamentul producătorilor

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 22 iunie 2022
Distribuie

Eugen Măruţă (gds.ro)

Complexul Energetic Oltenia (CEO) a ajuns pe locul al doilea în rândul producătorilor de energie electrică din țară. Se funcționează cu un total de 6 grupuri energetice. Acestea sunt încărcate aproape la maximum. Potrivit reprezentanților Complexului Energetic Oltenia sunt în funcțiune două grupuri la Sucursala Electrocentrale de la Rovinari, două la Termocentrala de la Turceni și câte unul la Ișalnița și la Craiova 2. La Sucursala Electrocentrale de la Rovinari sunt pornite blocurile energetice numerele 3 și 4. La Termocentrala de la Turceni sunt în funcțiune grupurile 4 și 5. De asemenea, Termocentrala de la Ișalnița produce energie cu ajutorul grupului energetic numărul 7, iar la Craiova 2 este în funcțiune blocul energetic numărul 1. Producția medie se apropie de 1.400 de Mwh.

Tot mai multe țări revin la centralele pe cărbune

Tot mai multe state din Uniunea Europeană revin la energia pe bază de cărbune. După ce Germania a anunțat că va repune în funcțiune grupuri pe bază de cărbune, acum a venit rândul Austriei. Guvernul austriac, confruntat cu scăderea livrărilor de gaze din Rusia, a anunţat că va reporni o centrală pe cărbune dezafectată pentru a putea compensa o eventuală penurie. S-a convenit reactivarea centralei termice situată în Mellach (sud), închisă în 2020. Obiectivul este ca aceasta să poată produce din nou energie electrică, din cărbune, în caz de urgenţă. Procesul ar trebui să dureze câteva luni, a precizat ministerul mediului din Austria. Și Italia va reveni la grupurile pe cărbune, fiind dependentă de importurile de gaze naturale din Rusia. Spre deosebire de alte state din UE, România este preocupată de închiderea totală a centralelor pe bază de cărbune. În acest sens este în dezbatere o Ordonanță de Urgență privind decarbonizarea.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior În faţa războiului din Ucraina, cetăţenii sunt uniţi în sprijinul UE
Articolul următor BAT și ANPC: Toleranță zero față de comercializarea produselor cu nicotină către minori
Un comentariu
  • Clevetici spune:
    22 iunie 2022 la 12:00

    „Se funcționează cu un total de 6 grupuri energetice.”

    „Se funcționează” – ha, ha, ha!

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Nicușor Dan, Președintele României: România va rămâne de neclintit alături de Statele Unite în apărarea libertății și democrației
Actualitate Politic
CM Fotbal: Elveția câștigă duelul cu Canada și Grupa B, după un meci echilibrat
Sport
OMS îi îndeamnă pe liderii mondiali să investească în sisteme medicale adaptate schimbărilor climatice
Sănătate

RSS Știri Financiare

  • Angajații nu fug de birou. 63% ar refuza însă un job cu prezență obligatorie
  • Portugalia devine motorul de creștere al Klass Wagen: peste 110.000 de închirieri în ultimul an
  • Românii aleg Grecia pentru vacanțele din vara anului 2026. Sardinia și Mallorca câștigă teren
  • Wonga intră oficial în România și aduce modelul polonez de creditare digitală
Energie

Deputații au aprobat legea decarbonizării. Ce se va întâmpla cu grupurile pe cărbune

9 minute
Energie

APCE: Cât au încasat furnizorii de energie prin compensare la plafonare de la statul român pentru energia neachitată a prosumatorilor

5 minute
Energie

Plafonarea prețurilor la gaze în toată UE, măsură avută în vedere de Comisia Europeană

10 minute
Energie

Monsson a conectat la rețeaua națională cea mai mare capacitate de stocare a energiei electrice în baterii din România

8 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?