Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Joe Biden: „Nimic nu va opri” transferul de putere în Statele Unite
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Joe Biden: „Nimic nu va opri” transferul de putere în Statele Unite

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 11 noiembrie 2020
Distribuie
foto: cnbc.com

Nimic nu va putea împiedica transferul de putere între fostul președinte și succesorul sau la Casa Albă, chiar dacă Donald Trump încearcă să pună la îndoială integritatea alegerilor prezidențiale, denunțând, fără probe, comiterea unei fraude, a declarat președintele ales la 3 noiembrie, Joe Biden.

Într-un discurs pronunțat marți la Welmington (statul Delaware), Biden a anunțat că echipa sa este deja pe cale să formeze o administrație gata să-și preia atribuțiile la 20 ianuarie. Noi, a spus Biden, „vom avansa într-o manieră coerentă în pregătirea administrației noastre și în examinarea persoanelor pe care le vom numi în posturile Cabinetului. Nimic nu va opri acest curs”, a spus președintele ales, adăugând că faptul de a nu accepta victoria contracandidatului este „jenant”.

La declarația făcută – tot marți – de Mike Pompeo, secretar de stat în administrația Trump, în care, ironic, a spus că va avea loc „o tranziție facilă între cele două administrații Trump”, Joe Biden a răspuns, surâzând, că ansamblul Partidului Republican, cu câteva excepții, se simte jenat de comportamentul lui Donald Trump. „Există un singur președinte ales”, a spus Biden. Refuzul republicanilor de a recunoaște înfrângerea în alegeri nu va avea, potrivit lui Biden, un mare impact asupra programului de tranziție al democraților.

În discursul său de marți, Joe Biden a anunțat că a purtat deja, telefonic, convorbiri cu șase lideri mondiali, între care și Emmanuel Macron. „Le-am spus că „America se întoarce pe scena mondială”. Iar răspunsul lor „a fost entuziast… Am încredere că vom reuși să restabilim respectul de care s-a bucurat mai înainte America”.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Acord privind bugetul UE pe termen lung: PE obține 16 miliarde euro în plus pentru programe-cheie
Articolul următor covid A fost depășit și pragul de 200 de decese a unor persoane cu Covid-19 în 24 ore
2 comentarii
  • Marele Maestru spune:
    11 noiembrie 2020 la 13:23

    Fa tinerelule, tu chiar crezi ca Macrou ala e lider mondial, ca iel nu e nici macar judetean, ce sa mai vorbim de rejional. E o rusine a masoneriei francheze !

    Răspunde
  • Matusalem spune:
    11 noiembrie 2020 la 17:50

    NIMICUL care va opri LOVILUTIA DEMONcrata bazata pe casticarea alejerilor prin voturile mortilor se numeste JUSTITIA AMEICANA, fiule Joe

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

CE Înot: După un finiș de vis, David Popovici își depășește rivalul și intră în istorie
Sport
Elite Grup achiziționează platforma industrială Sanex din Cluj-Napoca pentru 40 de milioane de euro
Imobiliare
Turiștii români, invitați la o călătorie în jurul provinciei lacurilor, Imbabura, din nordul Ecuadorului
Turism

RSS Știri Financiare

  • Peste 100.000 metri pătrați de birouri au fost închiriați în București în primul semestru din 2026
  • Un nou brand românesc de deserturi artizanale premium, Franțuzisme
  • Lemnul masiv după ani: uzura care se repară și valoarea care rămâne
  • Prețurile apartamentelor au crescut cu 6 procente față de anul trecut
Extern

Polonia și Ungaria au contestat la Curtea europeană de Justiție mecanismul ce condiționează fondurile europene de statul de drept

3 minute
Extern

Flota de drone a Ucrainei continuă să provoace haos în Rusia

1 minute
Extern

PE dezbate modul în care UE poate contribui la asigurarea unei păci juste în Ucraina

1 minute
Extern

Coronavirus: Șeful diplomației germane, Heiko Maas, plasat în izolare

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?