Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Siguranța alimentară, prioritate pentru ANSVSA: controale tematice în marile unități comerciale
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Siguranța alimentară, prioritate pentru ANSVSA: controale tematice în marile unități comerciale

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 11 februarie 2026
Distribuie

În cadrul acțiunilor de control dispuse de conducerea Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), inspectorii au desfășurat, etapizat, controale tematice la nivel național în unități din sectorul alimentar, vizând fabricarea și comercializarea produselor alimentare de origine animală și nonanimală.

Astfel, în perioada 02 – 06 februarie 2026, au fost efectuate controale oficiale în supermarketuri și hipermarketuri, unități înregistrate pentru siguranța alimentelor, pentru verificarea respectării condițiilor de igienă, a conformității documentelor însoțitoare ale produselor, a cerințelor de trasabilitate, precum și a modului de etichetare și marcare a produselor alimentare.

În cadrul acestei etape de control au fost verificate 1.605 de supermarketuri și hipermarketuri la nivel național.

În urma controalelor efectuate, inspectorii ANSVSA au aplicat 517 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 5.521.500 de lei, precum și 147 de sancțiuni cu avertisment. Totodată, au fost emise 3 Ordonanțe de Suspendare a Activității (OSA) și 2 Ordonanțe de Interzicere a Activității (OIA). De asemenea, a fost dispusă reținerea oficială a unei cantități de 980,52 de kg de produse alimentare, de origine animală și nonanimală, care au fost dirijate către neutralizare, valoarea acestora fiind de 11.185 de lei.

Principalele neconformități identificate au vizat acțiuni DDD incomplete, comercializarea produselor alimentare cu ambalaje deteriorate, spații de depozitare supraaglomerate, lipsa programelor de autocontrol, igienizarea necorespunzătoare a spațiilor, utilajelor și ustensilelor, întreruperea lanțului frigorific, comercializarea produselor în spații neaprobate sanitar-veterinar, depozitarea necorespunzătoare a echipamentelor de igienizare, lipsa elementelor de identificare pentru produse de origine animală și manipularea necorespunzătoare a produselor la vitrinele asistate de produse proaspete.

În cadrul controalelor au fost prelevate probe pentru analize de laborator, iar rezultatele obținute au fost conforme, respectiv 66 de probe microbiologice, 58 de probe pentru determinarea reziduurilor și 67 de probe pentru alți parametri, inclusiv metale grele și organisme modificate genetic.

„Supermarketurile și hipermarketurile joacă un rol important în asigurarea siguranței alimentare, iar respectarea strictă a normelor de igienă, trasabilitate și păstrare a produselor este obligatorie. Acțiunile de control se desfășoară în conformitate cu programul stabilit, extinzându-se și în alte domenii ale industriei alimentare, pentru a asigura un standard ridicat de siguranță alimentară.” — dr. Alexandru Bociu, președintele ANSVSA.

Schimbări majore pentru firme: Actualizarea codului CAEN devine obligatorie
17 ianuarie 2025

ANSVSA reamintește cetățenilor că pot transmite sesizări sau solicita informații privind siguranța alimentelor la Call Center-ul gratuit 0800.826.787.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Corpul de Control a finalizat verificările privind drumul forestier din Pădurea Băneasa
Articolul următor Recomandări privind siguranța adresate de ANPC
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Oana Țoiu, vizită oficială la Varşovia. Discuții cu omologul polonez despre securitate, parteneriatul strategic și bugetul UE
Actualitate Extern
NATO „salută” evoluţiile din capacitatea de descurajare nucleară a Franţei
Extern
Una dintre replicile picturii „Atacul de la Smârdan” de Nicolae Grigorescu, în licitație la Artmark!
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • City Grill, afaceri de 90 milioane euro în 2025. Investiții în locații iconice
  • Fabi Total Grup a închiriat 4.700 metri pătrați în CTPark Bucharest South
  • Sanconfind, afaceri în creștere cu aproape 11% pe parcursul anului 2025
  • Rețeaua de magazine de proximitate Froo se extinde în Brașov, Craiova și Ploiești
Actualitate

AmCham: Relațiile economice România – SUA, ancoră pentru consolidarea parteneriatului pe termen lung

9 minute
carantina slobozia
Actualitate

DSP Ilfov s-a făcut de râs după ce a transmis date eronate despre incidența Covid-19

1 minute
Actualitate

CryptoDATA Tech a lansat Bank of Energy, primul serviciu de battery sharing din România

3 minute
caricatura zilei 4 septembrie
Actualitate

Caricatura zilei

favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?