Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Un subiect fierbinte în țările europene: repatrierea jihadiştilor ce s-au alăturat grupului Statul Islamic
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Un subiect fierbinte în țările europene: repatrierea jihadiştilor ce s-au alăturat grupului Statul Islamic

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 11 februarie 2019
Distribuie
foto: aktual24.ro

Repatrierea jihadiştilor plecați din țări europene să lupte alături de grupul Statul Islamic face obiectul unei aprinse dezbateri nu doar în Franța. Deși în țările europene există reticențe, Washingtonul le-a cerut să-i preia și să-i judece conform legislației proprii pe cetățenii lor plecați să se alăture Daech.

Ipoteza reprimirii a celor circa 130 de persoane (între care 70 de minori) plecate în Siria pentru a se alătura Daech este un subiect de aprinse dezbateri în Franța, începând de la guvern. Florence Parly, ministrul francez al Armatelor, aflată în vizită în Irak, s-a pronunțat în favoarea reprimirii persoanelor respective în Franța pentru «a se evita dispersarea lor». Presa franceză a consemnat însă declarația tatălui unui militar francez ucis de un terorist ce acționa în Franța, Mohamed Merah, cunoscut și văzut în compania unor francezi plecați în Siria pentru a se alătura forțelor Daech. Acesta cere «solemn» președintelui Emmanuel Macron să oprească luarea unei astfel de decizii, să refuze reîntoarcerea jihadiştilor francezi în țară și să-i lase în sema autorităților siriene. Chestiunea reîntoarcerii jihadiştilor nu preocupă doar Franța. Duminică, Moscova a organizat repatrierea a 27 de copii ruși ale căror mame sunt deținute în Irak sub acuzația de apartenență la grupul Statul Islamic. Belgia a început tratative cu Crucea Roșie internațională pentru repatrierea – via Damasc – a copiilor unor jihadiști plecați să se alăture Statului Islamic. De reamintit că, la începutul săptămânii trecute, Washingtonul a cerut și celorlalte țări să repatrieze și să-i judece după propriile legislații pe cetățenii lor jihadiști, deținuți în Siria de către forțele rebele FDS, susținute de coaliția internațională.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Lilia Mosoreti Panait Nimic nu este mai scump în GDPR decât ceea ce primeşti gratis!
Articolul următor Consiliul pentru IMM-uri solicită Guvernului revizuirea Bugetului pe 2019
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Ziua națională împotriva traficului ilicit de mărfuri, un apel la acțiune pentru protejarea economiei și a siguranței publice
Actualitate
Ilie Bolojan, după ședința din partid: „Decizia PNL e să nu mai facă o Coaliție cu PSD”
Politic
 „Lista ocupațiilor deficitare” limitează dreptul de a încadra în muncă angajați străini
HR

RSS Știri Financiare

  • Frudisiac deschide o locație în locul fostului supermarket Gemini din cartierul Floreasca
  • Action deschide un nou magazin în Aiud Retail Park, județul Alba
  • Peste 1200 de vehicule electrice au fost înmatriculate în luna martie pe plan local
  • Vascar lansează gama de ciorbe ready meals Moldova în Bucate, în format monoporție
Extern

Joe Biden reafirmă că nu intenționează să trimită trupe americane sau NATO în Ucraina

2 minute
Extern

Parlamentare în Republica Moldova: 23 de secții de votare deschise în România, 30.000 de alegători așteptați la urne

2 minute
Extern

Scandalul de corupție din PE: Europarlamentarii insistă asupra reformelor vizând transparența și responsabilitatea

5 minute
Extern

Criză umanitară după ce armata rusă a invadat Ucraina: Mii de refugiați se află deja la granița cu Republica Moldova

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?