Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Emmanuel Macron la întâlnirea cu ambasadorii Franței: „Franța va continua să discute cu Rusia”
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Emmanuel Macron la întâlnirea cu ambasadorii Franței: „Franța va continua să discute cu Rusia”

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 2 septembrie 2022
Distribuie
Foto: Kremlin.ru, CC BY 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by/4.0, via Wikimedia Commons

Președintele Franței a afirmat la întâlnirea anuală cu ambasadorii Franței că ”este necesară pregătirea în vederea unui lung război” în Ucraina, subliniind însă că obiectivul Franței și al Uniunii Europene rămâne ”evitarea escaladării și pregătirea păcii” continuând dialogul cu Rusia. ”Pregătirea păcii, a spus Emmanuel Macron, înseamnă să continuăm să discutăm cu părțile implicate în conflict”…”Deci Franța va continua să discute cu Rusia”, a anunțat președintele Macron, chiar dacă, așa cum se știe, opinia sa nu a fost împărtășită în unanimitate de europeni și nici de Volodimir Zelenski.

”Franța, europenii, nimeni nu are de ales pentru Ucraina pacea pe care ea o dorește și nici momentul negocierilor, a insistat Emmanuel Macron, dar trebuie să facem tot ce se poate pentru ca o pace negociată să fie posibilă în momentul în care cei doi protagoniști se vor reașeza la masa tratativelor”.

În opinia lui Macron, care urmează să participe la summitul G20 de la Bali, în luna noiembrie, căutarea unei soluții pentru conflictul din Ucraina ar trebui să depășească frontierele Europei, în fața unei ”deconstrucții” ce a căpătat o anvergură mondială. El s-a pronunțat inclusiv pentru parteneriate cu țări din Africa, Asia și America.


Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Cele mai noi provocări în domeniul securității cibernetice, analizate de experții prezenți la evenimentul Microsoft – Embrace proactive security with Zero Trust
Articolul următor ANCOM prelungește până pe 12 septembrie consultarea publică privind noile prevederi pentru accesul la serviciul de urgență 112
Un comentariu
  • Aloe Vera spune:
    3 septembrie 2022 la 13:41

    Cum se vede treaba … Cucosul galic chiar este cucos ; „ailalanti” … doar niste „gaini stresate”.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

A venit primăvara… Umoriștii dau de Booklook!
Cultură și Educație
Instituțiile UE și toți actorii relevanți trebuie să lucreze împreună pentru a consolida cooperarea civilă și militară
Actualitate
Constructorii de la Șantierul Naval Mangalia au depășit limita răbdării: “Salariații nu mai pot rezista fără a fi plătiți pentru munca depusă”
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • 3 din 4 doze de aluminiu comercializate în România sunt reciclate
  • Auchan deschide cel de-al zecelea supermarket de mari dimensiuni din rețea lângă Ploiești
  • Hranipex închiriază 3000 mp în parcul logistic CTPark Bucharest South
  • Lidl inaugurează pe 19 martie al treilea magazin din municipiul Satu Mare
Extern

Antonio Guterres: Vaccinuri pentru toți, ajutor pentru săraci și lupta contra schimbărilor climatice – trei urgențe mondiale

3 minute
Extern

Vladimir Putin avertizează Polonia: ”O agresiune contra Belarus echivalează cu o agresiune contra Federației Ruse”

2 minute
Extern

Carantinare, stări de alertă, închideri de activități, restricții de circulație… Cum se apără Europa în fața variantei Omicron

4 minute
Extern

Putin a comentat ironic decizia autorităților române de a renumăra voturile din primul tur prezidențial

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?