Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Bucureștenii și-au ales primarul. Conform exit-poll, Ciprian Ciucu este câștigătorul
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
BucureștiFeatured

Bucureștenii și-au ales primarul. Conform exit-poll, Ciprian Ciucu este câștigătorul

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 7 decembrie 2025
Distribuie
VOT_SEARA_09_INQUAM_Photos_Octav_Ganea-1068x712
Foto: Inquam Photos, Octav Ganea

Duminică, 7 decembrie 2025, bucureștenii au revenit la urne pentru a-și alege un nou primar general al Capitalei, scrutin organizat ca urmare a demisiei fostului edil, Nicușor Dan, după ce acesta a câștigat președinția României.

La ora 21:00, imediat după închiderea secțiilor de votare, mai multe case de sondare importante, între care CURS-Avangarde și INSCOP Research, au publicat primele estimări „exit-poll” privind opțiunile de vot ale bucureștenilor.

Potrivit datelor din exit-poll CURS-Avangarde, Ciprian Ciucu (PNL) este primul, cu 32,7% din voturile acordate, urmat de Daniel Băluță (PSD), 26,3%, iar locul trei este ocupat de Anca Alexandrescu (independentă, susținută de AUR/ alianțe), 20,2%. Cătălin Drulă (USR) a câștigat 12,8% și Ana Ciceală (SENS), aproximativ 6%.

Un alt exit-poll, realizat de INSCOP, confirmă o ordine similară dar cu ușoare variații, Ciprian Ciucu 31,7%, Daniel Băluță 26,1%, Anca Alexandrescu 21,1%, restul candidaților fiind cotați cu sub 13% din intenția de vot.

Acest vot mă responsabilizează, le mulţumesc mult bucureştenilor pentru încredere, le mulţumesc celor care m-au sprijinit. Vreau să dau un mesaj de unitate pentru partidele din coaliţia de guvernare, în special pentru cele de centru dreapta. O să avem mult de muncă la primărie, multe proiecte de trecut, vreau să fac din Bucureşti proiectul vieţii mele, şi asta nu pe termen scurt ci pe termen lung

Ciprian Ciucu, candidat PNL la primărie

Mi-am dorit foarte mult să fiu primarul Bucureştiului. Cred că este mai bine că am început ca primar de sector, pentru că acum mă simt mult mai bine pregătit decât eram în urmă cu 5 ani, 6 ani, când îmi doream să fiu primarul Bucureştiului, pentru mine visul vieţii mele deja se întâmplă, îl trăiesc.  Şi vreau să le mulţumesc bucureştenilor foarte, foarte mult că au avut încredere în mine şi că m-au votat. Sunt convins că este vorba despre un vot în jur de 30%

Ciprian Ciucu, candidat PNL la primărie

Clasat pe locul secund în exit-poll, candidatul PSD, Daniel Băluță, nu a recunoscut rezultatele estimate la ieșirea de la urne și le-a declarat „neconcludente”.

În ceea ce privește rezultatul, este unul neconcludent, este esențială numărarea voturilor. Îi rog pe colegii mei din secție să fie foarte atenți, îi somez pe cei care au gânduri necurate să uite de ele

Daniel Băluță, candidat PSD la primărie

Candidatul independent Anca Alexandrescu, clasată de exist-poll pe locul trei, susținută la alegeri de AUR. Aceasta a subliniat că nu va comenta rezultate alegerilor pentru funcția de primar general până nu vor fi numărate toate voturile.

Aș vrea să așteptăm numărătoarea voturilor, știm ce s-a întâmplat în noiembrie 2024. Prezența redusă la vot este din cauza celor cau dat lovitura de stat în decembrie 2024

Anca Alexandrescu

La ora 21.00, participarea la vot în București a fost de doar 589.918 (32,71%) , în condițiile în care 1.779.080 de persoane au fost înscrise pe listele permanente și 1.289 de secții de votare au fost deschise în Capitală.

Războiul din Gaza: Washingtonul dorește acordul imediat al mișcării Hamas pentru o încetare imediată a focului. Se opune unei ofensive israeliene la Rafah
2 mai 2024

Zece reprezentanți ai unor partide politice și șapte independenți, unul susținut de o alianță de partide politice, au intrat în competiția pentru funcția de primar general al Bucureștiului, la alegerile de duminică.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Alegeri București. Nicușor Dan: „De mult nu am mai votat pentru altcineva în afară de mine. Am votat pentru cineva de care să fiu sigur că nu se apropie de zona de corupție”
Articolul următor CM de Handbal feminin: După victorii cu Senegal și cu Elveția, tricolorele își ating obiectivul
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Premierul Ilie Bolojan, despre conflictul izbucnit în Iran: Toate structurile noastre sunt în alertă
Politic
Zboruri anulate către Israel, Dubai și Amman
Extern
Războiul din Iran s-a extins în Orientul Mijlociu. Explozii în mai multe state din regiune, baze militare SUA sub atac
Extern

RSS Știri Financiare

  • Branding pentru deserturi premium – cum să creezi o experiență unică pentru clienți
  • De ce scade performanța aerului condiționat: semne pe care să nu le ignori
  • Cele mai scumpe apartamente noi din România sunt în București. Cât costă?
  • Explozie a numărului de firme din piața florilor. Câți bani fac
Extern

Victorie crucială a opoziției la Istanbul

4 minute
București

Contractul pentru Pasajul Doamna Ghica-Colentina a fost semnat

2 minute
Energie

Gazprom Rusia, menționată într-o anchetă privind o fraudă de 300 milioane euro la Galați

7 minute
Featured

1 din 2 români nu crede că banii cash răspândesc coronavirus

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?