Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Construcțiile din lemn pot contribui la reducerea emisiilor de CO2
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Construcții

Construcțiile din lemn pot contribui la reducerea emisiilor de CO2

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 21 februarie 2023
Distribuie
Foto: www.freepik.com

O dezbatere organizată de Comitetul Economic și Social European (CESE) a arătat cât de utile pot fi construcțiile din lemn pentru a permite UE să atingă obiectivul neutralității emisiilor de dioxid de carbon până în 2050.

În perspectiva îndeplinirii obiectivului de a avea clădiri mai durabile și mai puțin poluante, audierea organizată de Secțiunea pentru transporturi, energie, infrastructură și societatea informațională (TEN), la 13 februarie 2023, a explorat potențialul construcțiilor din lemn în reducerea emisiilor de CO2, contribuind astfel la obiectivul UE de neutralitate climatică.
Evenimentul a reunit reprezentanți ai instituțiilor europene, ai organizațiilor societății civile și ai altor părți interesate. Comitetul contribuie la dezbatere prin avizul său exploratoriu, în curs de elaborare, pe tema „Construcțiile din lemn pentru reducerea emisiilor de CO2 în sectorul construcțiilor”<https://www.eesc.europa.eu/ro/our-work/opinions-information-reports/opinions/wooden-construction-co2-reduction-building-sector>, solicitat de Președinția suedeză a Consiliului UE.
Referindu-se la aceste lucrări în curs, președinta Secțiunii TEN, Baiba Miltoviča, a declarat: „Avem plăcerea de a elabora un aviz exploratoriu la solicitarea Președinției suedeze. Lemnul este un material de construcție versatil, flexibil și estetic, care poate stoca cantități mari de CO2 din atmosferă.”
În contextul crizei aprovizionării cu energie declanșate de războiul din Ucraina și al creșterii fără precedent a prețurilor la energie, CESE depune eforturi pentru a oferi consiliere pertinentă privind construirea de locuințe durabile, eficiente din punct de vedere energetic și la prețuri accesibile, inclusiv locuințe sociale, în conformitate cu strategia privind valul de renovări ale clădirilor și cu noul Bauhaus european, pentru a pune în aplicare Pactul verde.
Întrebarea este cum pot fi utilizate propunerile UE, precum cea referitoare la ciclurile durabile ale carbonului, strategia UE în domeniul bioeconomiei și noul Bauhaus European pentru a reduce drastic volumul ridicat de emisii de CO2 generat de sectorul construcțiilor, pentru a stoca CO2 și pentru ca sectorul construcțiilor să devină mai eficient.
Raportorul avizului, Rudolf Kolbe, a subliniat că, prin Pactul verde și utilizarea lemnului ca material de construcție, UE ar putea crea un viitor durabil și ecologic, deoarece, după cum a subliniat coraportorul Sam Hägglund, creșterea ponderii resurselor regenerabile și, în special, a proporției de lemn utilizat în materialele de construcții, reprezintă factori-cheie pentru reducerea emisiilor de dioxid de carbon.
Henna Virkkunen, deputată în Parlamentul European, a evidențiat impactul pozitiv al construcțiilor din lemn asupra climei, adăugând că pădurile din UE absorb aproximativ 10 % din emisiile anuale ale UE și că Finlanda și Suedia sunt țările cele mai împădurite din UE, 76,2 % din suprafața Finlandei și 74,5 % din suprafața Suediei fiind acoperită de păduri. Efectul de substituire a gazelor cu efect de seră creat de construcțiile din lemn este bine cunoscut în Finlanda, oferind o bază solidă de cunoștințe pentru activități noi și multidisciplinare, favorabile atât climei, cât și economiei.
Andrew Norton, membru al Confederației europene a industriei prelucrării lemnului, a subliniat că lemnul nu este doar materialul viitorului, ci și al prezentului, deoarece tehnologia și resursele actuale permit o mai bună utilizare a acestuia în prezent, emițând mai puține emisii și stocând mai mult CO2.
Bruno Bothua, reprezentant al Federației naționale a lucrătorilor din sectorul construcțiilor, industria lemnului și mobilei din Franța, a vorbit despre aspectele de mediu și sociale, subliniind că obiectivul de reducere a emisiilor de gaze cu efect de seră deschide numeroase oportunități de angajare și de afaceri în sectorul lemnului și atrăgând atenția asupra necesității de a proteja sănătatea și securitatea lucrătorilor.
Toate contribuțiile vor fi integrate în avizul CESE, care urmează să fie adoptat în sesiunea plenară din martie.
De asemenea, la începutul lunii mai, va avea loc la Stockholm un eveniment de monitorizare privind construcțiile durabile din lemn.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Românii consideră aplicațiile de banking cele mai sigure pentru protecția finanțelor personale
Articolul următor Pericolul seismic ar putea reconfigura piața construcțiilor din România, prin orientarea dezvoltatorilor către materiale ecologice
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Aurul migrează de la bijuterii către zona de investiții
Economie Featured
Românii se tem de riscuri, dar amână deciziile care i-ar putea proteja
Asigurări Finanțe și Bănci
Crosspoint intermediază reînnoirea și extinderea Rohde & Schwarz Topex în myhive IRIDE | nineteen, ajungând la o suprafață de 10.000 mp
Imobiliare

RSS Știri Financiare

  • Afaceri de peste 270 milioane de lei pentru restaurantele Spartan în 2025
  • Angajații nu fug de birou. 63% ar refuza însă un job cu prezență obligatorie
  • Portugalia devine motorul de creștere al Klass Wagen: peste 110.000 de închirieri în ultimul an
  • Românii aleg Grecia pentru vacanțele din vara anului 2026. Sardinia și Mallorca câștigă teren
parchet
Construcții

Cum alegem cel mai bun parchet pentru încălzirea în pardoseală?

5 minute
Construcții

Crește numărul autorizațiilor de construire eliberate pentru clădiri

4 minute
orban
Construcții

Orban inspectează stadiul lucrărilor pentru EURO 2020

2 minute
Construcții

Pe o piață în ascensiune, Symmetrica anunță majorarea prețurilor

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?