Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Boris Johnson a admis că-şi va încălca promisiunea privind Brexitul
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Boris Johnson a admis că-şi va încălca promisiunea privind Brexitul

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 25 octombrie 2019
Distribuie

Premierul britanic, Boris Johnson, a admis, vineri, în Camera Comunelor, că nu va putea totuşi înfăptui Brexitul până la data de 31 octombrie, transmite BBC, citat de b1.ro.
Este a doua încălcare a promisiunilor făcute în termeni absoluţi atunci când a devenit premier. La acea dată a declarat că ar prefera să „moară într-un șanț” decât să ceară o amânare a Brexitului. În cele din urmă, a cerut o amânare a Brexitului, prin intermediul unei cereri nesemnate (va trebui, însă, să trimită şi una semnată).
Ulterior acelei declarații, a mai precizat în termeni similari că „va face (Brexitul) sau va muri”.
Din punct de vedere legal, Boris Johnson era obligat să ceară o amânare a Brexitului din cauza faptului că pe data de 4 septembrie Camera Comunelor a adoptat o lege care împiedică ieșirea din Uniunea Europeană fără un acord.
Tot joi, Boris Johnson a cerut şi organizarea de alegeri anticipate pe data de 12 decembrie 2019, astfel încât să fie depăşit blocajul decizional în care legislativul britanic se afla.
A fost a treia astfel de solicitare a lui Boris Johnson.
Pentru a-i convinge pe parlamentari să aprobe organizarea de alegeri anticipate, Boris Johnson le-a promis că le va acorda mai mult timp să discute despre acordul de Brexit.
„Mi-e teamă că, după cum arată lucrurile, prietenii noştri din UE vor răspunde cererii parlamentului (britanic – n.r.) prin acordarea unei noi amânări (a Brexitului – n.r.), ceea ce chiar nu-mi doresc”, a declarat Boris Johnson în Camera Comunelor.
„Aşa că pentru a rezolva această problemă (înfăptuirea Brexitului – n.r.) este să fiu rezonabil cu parlamentul şi să declar că dacă îşi doreşte cu adevărat mai mult timp să studieze acest acord excelent, îl pot avea, dar numai dacă va fi de acord cu alegeri anticipate pe 12 decembrie”, a adăugat premierul britanic.
În fapt, însă, Boris Johnson nu are în prerogative posibilitatea de a acorda parlamentului timp pentru dezbateri, parlamentul putând face acest lucru cu sau fără acordul lui.
De asemenea, alegerile anticipate nu pot avea loc decât cu acordul parlamentului, acord pe care este neclar dacă îl va avea întrucât partidele de opoziţie nu sunt foarte hotărâte în privinţa aceasta.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Marea Britanie raportează o fraudă de 12 mil. lire sterline la un fond de pensii private
Articolul următor Numărul victimelor continuă să crească în Chile
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

UGIR – invitat la ședința Comisiei de dialog social din cadrul Instituției Prefectului, Județul Maramureș
Actualitate
Donald Trump, dat în judecată pentru că a demolat o aripă a Casei Albe ca să construiască o sală de bal
Extern
Evenimente vizuale recomandate de Uniunea Artiștilor Plastici
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • Largest office occupiers spend under 5% of turnover on modern workspaces
  • Romania’s coworking market expands by 20% this year
  • Piața de coworking din România a crescut cu 20% anul acesta
  • MedLife a devenit cea mai valoroasă companie a sectorului de sănătate din România

Citește și

Extern

UE plănuiește reducerea importurilor în stilul lui Trump

3 minute
Extern

Summitul NATO de la Madrid, un punct de cotitură pentru Alianța Atlantică: vizează în principal întărirea flancului de est

6 minute
Extern

Covid-19: Un virulent avertisment lansat de ministrul german al Sănătății

2 minute
Extern

CESE: Pentru a-și apăra interesele, UE trebuie să-și regândească strategia în zona arctică

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?